تبلیغات
سایت کشاورزی - کفش دوزک
بازدید امروز : 65
بازدید دیروز : 67
بازدید این ماه : 780
بازدید ماه قبل : 804
کل بازدید : 38016
سایت آموزشگاه کامپیوتر

مهندس مهدی رحیم پور
نام علمی: Coccinelidae


كفش دوزك با رنگ‌های شادی كه دارد توجه شكارگران حشرات را به خود جلب می‌كند و هنگامی كه حیوانی مزاحم او می‌شود مایع بدبو و نامطبوعی از خود ترشح می‌كند. یعنی زمانی كه احساس خطر می‌كند مقدار كمی مایع روغنی، زرد و بدبو از پاهایش ترشح می‌شود كه اخطاری برای شكارگران آینده او مثل مورچه‌ها و پرندگان است.
طول این حشرات بین 15 - 1 میلیمتر است. كفش دوزك‌ها جز سوسك‌ها پاكوتاه و گرد به حساب می‌آیند و دارای دو شاخك در سر می‌باشند.
كفش دوزك‌های هفت خال، سه خال و نیم در هر یك از طرفین بال‌ها دارند. سینه سیاه با دو علامت سفید در پهلو و سر كوچك و سیاه دارند. بال‌ها مخفی است كه در هنگام پرواز باز شده و ظاهر می‌شوند.
نوزاد كفش دوزك پوستی به رنگ آبی - خاكستری و خال‌های زردی در طرفین بدن دارد. این حشرات در باغ‌ها، جنگل، بیشه‌زارها و علفزارها زندگی می‌كنند. كفش دوزك هفت خال بیشتر در اروپا دیده می‌شود.
از حشرات مختلفی تغذیه می‌كنند اما از خوردن شپش‌ها و شته‌ها بیشتر لذت می‌برند. این حشرات به عنوان دوست باغبان شناخته شده‌اند چون آفت‌های باغ را می‌خورند. به طور متوسط كفش دوزك هفت خال بیش از 5000 شته را در طول عمر خود می‌خورد.
كفش دوزك‌ها در گروه‌های بزرگ در محل‌هایی كه معمولاً هر سال در آنجا اتراق می‌كنند به خواب زمستانی می‌روند. زیست‌شناسان عقیده دارند كه تجمع كفش دوزك‌ها در محل خواب زمستانی سبب جلب كفش دوزك‌های دیگر برای خواب زمستانی در همان محل می‌شود. كفش دوزك‌ها گروهی و جمعی به طور مطبق (طبقات مختلف) به خواب زمستانی می‌روند. این خواب زمستانی كه به صورت گروهی انجام می‌شود احتمالاً سبب می‌شود كه گرمای كمتری از دست بدهند و شانس آنها را برای تحمل و به پایان رساندن زمستان سرد افزایش دهد.
فصل جفت‌گیری می و ژانویه است و جفت‌گیری كفش دوزك‌های هفت خال بسیار دیدنی است. كفش دوزك ماده در دوران زندگی كوتاه خود بیش از 2000 تخم زرد كوچك می‌گذارد و به این دلیل نیاز به تغذیه كافی از شته دارد. این تخم‌ها چسبنده بوده و به صورت تك تك یا تجمع كوچك روی گیاهان و نباتات دیده می‌شود.
تعدادی از گونه‌ها گیاه‌خوارند و بالغ‌ها بیشتر شكارگران حشرات نرم‌تن هستند. در نتیجه برای كنترل آفات مفید می‌باشند. نام كفش دوزك از زمان قرون وسطی آمده. به كفش دوزك اصطلاحاً بانوی سوسك‌ها (Lady beetle) یا بانوی حشرات (Lady bugs) هم می‌گویند


نوشته شده توسط محمد شاهنده گرمی در شنبه 17 مهر 1389 و ساعت 06:04 ب.ظ [+] | نظرات ()
»» بیوتکنولوژی در کشاورزی چیست؟»» آشنایی با خواص کلم بروکلی»» مساحی و نقشه برداری با کمترین خطا در کمترین زمان بدون مراجعه به زمین زراعی»» چرا زنبورها پس از نیش زدن می میرند ؟»» شلغم»» خواص دارچین چیست؟»» زنگ زرد»» معرفی و خواص شیرین بیان»» NOD32 Antivirus v5.0.84.0»» معجزه خداوند در قرآن کریم سبب گرایش دانشمند مشهور آمریکایی به دین اسلام»» فراخوان مقاله اولین همایش تخصصی توسعه کشاورزی استانهای شمالغرب کشور»» کشت خیار گلخانه ای »» الگوهای توسعه كشاورزی»» خواص دارچین»» فلفل دلمه ای»» آزولا»» خواص دارویی گیاه بومادران»» کنجد »» درخت کاکائو»» پرورش بن سای bonsai »» گل گلایول»» تقویم سال 1390»» نحوه كاشت درختان سردسیری (سیب ، مو ، گردو ، گلابى ، زردآلو ، بادام ، هلو)»» نرم افزار خوشنویسی میرعماد»» برنامه مدیریت مطب،كلینیك،درمانگاه ، آزمایشگاه و پذیرش بیمارستان و تهیه دیسكت بیمه»» خواص دارویی زرشك»» هیپنوتیسم و کاربردهایی برای درمان»» دانلود رایگان نرم افزار آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی»» NOD32 Update backupper V 0.1»» شاهدانه یا به زبان محلی خودمان چتنه
Copyright © 2007- www.avasabz.tk

بورس لباس زنانه ماوی
نظر شما در مورد مطالب سایت؟