تبلیغات
سایت کشاورزی - چرا زنبورها پس از نیش زدن می میرند ؟
بازدید امروز : 65
بازدید دیروز : 67
بازدید این ماه : 780
بازدید ماه قبل : 804
کل بازدید : 38016
سایت آموزشگاه کامپیوتر

مهندس مهدی رحیم پور
اگردرد ناشی از گزیدگی حواسی برای شما گذاشته باشد و دقت كرده باشید متوجه شده‌اید كه معمولا بیشتر زنبورها بعد از نیش زدن می میرند.
http://www.konjkav.com/images/image.php?w=200&h=200&url=/images/news/zanboor1319734629.jpeg

در یك كندو ملكه، زنبورهای نر و كارگر در كنار هم زندگی می كنند و هر كدام وظایف متفاوتی را در كندو برعهده دارند.

ملكه كه مادر تمام زنبور‌های كندو است، مهم‌ترین وظیفه‌اش تخم‌گذاری است. خرطوم ملكه توانایی جمع‌آوری شهد گل‌ها را ندارد و به طور طبیعی بیش از پنج سال می تواند زندگی كند.


زنبور نر كه معمولا وظیفه‌اش بارور كردن ملكه است، به علت نداشتن نیش، توانایی جمع‌آوری شهد و گرده را ندارد و تنها 24 روز زنده می ماند.


زنبور‌های كارگر كه همگی ماده هستند، بیشترین جمعیت كندو را تشكیل می دهند و كار آنها جمع‌آوری شهد و گرده گل‌ها و در نهایت تولید عسل است.


در این میان باید گفت تمام زنبور‌هایی كه در یك كندو زندگی می كنند توانایی نیش زدن را ندارند و تنها زنبور‌های كارگر هستند كه نیش می زنند و پس از نیش‌زدن می میرند.


مرگ این زنبور‌ها بعد از نیش‌زدن به دلیل نوع نیش آنهاست. نیش زنبور‌های كارگر خاردار است، به این معنی كه پس از نیش زدن و ورود زهر به بدن موجوداتی كه ساختار گوشتی دارند، نیش درمحل گزش گیر می كند و زنبور تمام تلاش خود را برای بیرون آوردن نیش خود می كند كه این تلاش با پاره شدن شكم، در نهایت منجر به مرگ زنبور پس از چند دقیقه بعد از گزش می شود.


این درحالی است كه ملكه و سایر زنبورهای كندو به علت داشتن نیش بسیار نرم و انعطاف‌پذیر پس از نیش زدن نمی میرند و این ویژگی، این قابلیت را به این زنبورها می دهد تا بصورت پیاپی از نیش خود استفاده كنند، بدون آن كه نیش آنها در محل مورد گزش گیر كند.


نكته قابل ذكر این كه علت قرمزی و سوزش در محل گزیدگی مربوط به اسید فرمیک موجود در زهر زنبور است كه این اسید در گیاه گزنه نیز وجود دارد.


نوشته شده توسط مهندس محمود میرزائی چلک در یکشنبه 15 آبان 1390 و ساعت 12:28 ق.ظ [+] | نظرات ()
»» مساحی و نقشه برداری با کمترین خطا در کمترین زمان بدون مراجعه به زمین زراعی»» چرا زنبورها پس از نیش زدن می میرند ؟»» خواص دارچین چیست؟»» زنگ زرد»» NOD32 Antivirus v5.0.84.0»» معجزه خداوند در قرآن کریم سبب گرایش دانشمند مشهور آمریکایی به دین اسلام»» فراخوان مقاله اولین همایش تخصصی توسعه کشاورزی استانهای شمالغرب کشور»» کشت خیار گلخانه ای »» الگوهای توسعه كشاورزی»» آزولا»» خواص دارویی گیاه بومادران»» پرورش بن سای bonsai »» تقویم سال 1390»» نحوه كاشت درختان سردسیری (سیب ، مو ، گردو ، گلابى ، زردآلو ، بادام ، هلو)»» نرم افزار خوشنویسی میرعماد»» برنامه مدیریت مطب،كلینیك،درمانگاه ، آزمایشگاه و پذیرش بیمارستان و تهیه دیسكت بیمه»» NOD32 Update backupper V 0.1»» شطرنج محمود میرزائی چلك ورژن 0.1»» مرجع كامل خطاهای مودم»» آبخیز داری»» چکیده مقاله»» کشاورزی دقیق چیست ؟ »» کاربرد سیر درصنایع رب گوجه»» سبزی بولاغ اوتی خاصیت ضد سرطانی فوق العاده دارد»» بزرگترین حشرات دنیا»» عجیب‌ترین پروژه مهندسی کشاورزی جهان»» کشف خواص کنگردر پیش گیری ازگرفتگی عروق»» جزوه درس کانل های آبرسانی»» زنگ زرد گندم »» اندازه گیری رطوبت (Hygrometer)
Copyright © 2007- www.avasabz.tk

بورس لباس زنانه ماوی
نظر شما در مورد مطالب سایت؟